Peugeot Expert ile hafif ticaret araç pazarında çıtayı yükseltmeyi hedefliyor

Hafif ticari araç pazarına tamamen yeni bir soluk getirme iddiasıyla geliştirilen yeni Peugeot Expert aynı zamanda Peugeot’nun hafif ticari araç pazarındaki payını da artıracak. Markanın yeni genetik kodlarını bünyesinde barındıran yeni Peugeot Expert modern, çekici ve güçlü tasarımı kadar, yüksek taşıma kapasitesi ve yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlarıyla da dikkat çekiyor. Yeni EMP2 modüler platform üzerine inşa edilen yeni Peugeot Expert düşük işletme maliyetiyle hafif ticari araç kullanıcılarının bütçesini düşünürken,
zengin ekipman seviyesiyle ise konfor ve güvenliği en üst seviyede sunuyor. Kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç farklı gövde uzunluğuna sahip olan ve Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 Yıldız alan yeni Peugeot Expert’in dünya tanıtımı Birmingham Ticari Araç Fuarı 2016’da gerçekleştirilecek.


Ön bölüm, ön taşıyıcıların genişliği ve kulelerin yüksekliği kadar ön süspansiyon geometrisinin mimarisi de 1,6 litre ve 2,0 litre BlueHDi motorların kullanımına imkan tanıyor. Soğutma sistemi, hava emiş yolları, egzoz manifoldu ve elektrik mimarisi gibi temel öğeleriyle birçok modelde kullanılan bu motor başarısını kanıtlamış durumda. Her biri modern ve verimli Euro 6 BlueHDi motorların güç alternatifleri 95 HP ve 210 Nm ile başlıyor ve 180 HP ve 400 Nm’ye kadar uzanıyor. Bir önceki Peugeot Expert versiyonu ile kıyaslandığında yeni platform sayesinde motor seçeneğine bağlı olarak 100 ile 150 kg daha hafif bir yapı ortaya koyuyor. Yeni platform ve verimli motorlar rekor yakıt ekonomisi değerlerini de beraberinde getiriyor. En verimli versiyon 5,1 lt/100 km ile 133 g/km CO2 değerine sahipken, büyük bölümü stop&start teknolojisiyle donatılan Peugeot Expert ürün gamının ortalaması 5.4 lt/100 km ile 140 g/km CO2 ile sınıfının en iyi değerine imza atıyor.

¢ 1.6 L BlueHDi 95 hp, 5 ileri manuel şanzıman, 5,5 lt/100 km, 144 g/km CO2
¢ 1.6 L BlueHDi 115 hp S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 5,1 lt/100 km, 133 g/km CO2
¢ 2.0 L BlueHDi 120 hp S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 5,3 lt/100 km, 139 g/km CO2
¢ 2.0 L BlueHDi 150 hp S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 5,3 lt/100 km, 139 g/km CO2
¢ 2.0 L BlueHDi 180 hp S&S, EAT6 Tam Otomatik şanzıman, 6.1 lt/100 km, 151 g/km CO2

Sadece yakıt tüketimini düşürmekle kalmayan EAT6 otomatik şanzıman aynı zamanda ön koltuk sırasındaki orta yolcuya daha fazla diz mesafesi de sunuyor. Yüksek teknolojiyle donatılan BlueHDi motorlar başta FAP (Partikül Filtresi) ve SCR (Selective Catalytic Reduction) olmak üzere günümüz motor teknolojisinin en etkin ve verimli emisyon kontrol teknolojileriyle donatıldı ve Euro 6 emisyon normlarını yerine getiriyor. 22,4 lt kapasiteli AdBlue deposu 15.000 km’lik menzil sağlarken, AdBlue dolumu orta direk üzerinde yer alan ve sürücü kapısı kapalıyken görülmeyen doldurma kapağı sayesinde kolayca yapılıyor. Sınıfının en düşük yakıt tüketimi değerine sahip olan Peugeot Expert 40.000 km veya 2 yıllık bakım aralığının da katkısıyla son derece düşük kullanım maliyeti avantajı sunuyor.

Yeni Peugeot Expert henüz ilk göz temasında Peugeot binek otomobillerinin bir üyesi olduğunu gözler önüne seriyor. Ön farlarıyla Peugeot’nun kompakt sınıf modeli 308’i andıran yeni Peugeot Expert’in yeni Peugeot 2008 SUV’da ilk kez tanıtılan yüksekte konumlandırılan ön ızgarası güçlü bir ön görünüme ve petek dokulu ızgaranın ortasında konumlandırılan kabartmalı ‘aslan’ logosu ise marka aidiyetine dikkat çekiyor. Izgaraya vurgu yapan krom çerçeve modern bir görünüm sunarken, diğer yandan ise kalite algısını arttırıyor. Yan panellerdeki oluk ile içbükey yüzeyler kadar şişkin çamurluk ağızları sportif ve dinamik görünümü destekliyor ve geniş cam alanlarla birlikte modern bir siluet sağlıyor. Ön tampona entegre darbe emici çıtalar ve geniş hava girişleri Peugeot Expert’e güçlü ve kaslı bir görünüm kazandırıyor.

Ticari araç kullanıcıları yaptıkları işe ve taşıdıkları insanların sayısına bağlı olarak farklı ihtiyaçlara ve gereksinimlere sahip. Yeni Peugeot Expert zengin ürün çeşitliliğiyle tüm bu beklentileri ve gereksinimleri karşılıyor. Yeni EMP2 (Efficient Modular Platform 2) platformu üzerine inşa edilen yeni Peugeot Expert kompakt dış boyutlarla maksimum yükleme alanını bir arada sunabiliyor. Yeni Peugeot Expert kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç farklı gövde uzunluğu ile üretiliyor. Kompakt gövde tipi 4,6 metre uzunluğu ile 5,1 m3 kargo hacmi ve 3,32 metre kargo uzunluğu sunarken, standart versiyonu 4,95 metre gövde uzunluğu sunuyor. Uzun versiyon ise 5,30 metrelik gövde uzunluğu ile 6,6 m3’e kadar kargo hacmi ve 4 metreye kadar kargo alanı uzunluğu sunuyor. Tüm gövde uzunlukları 1.400 kg yük taşıma kapasitesi ile beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Sadece 1,90 metre tavan yüksekliği ile alışveriş merkezleri ve havaalanlarındaki kapalı park alanlarına girmeyi kolaylaştıran yeni Peugeot Expert, kompakt boyutları kadar kısa ön ve arka aks uzantıları sayesinde ise park ve manevra pratikliği sunuyor.

Kompakt, standart ve uzun olmak üzere üç gövde uzunluğuna sahip olan Van versiyonu Pro, Premium ve Premium Pack olmak üzere üç farklı ekipman seviyesiyle çeşitlendiriliyor. 2 veya 3 kişilik oturma düzenine sahip Van versiyonu gövde uzunluğuna bağlı olarak 4,6 m3 ile 6,6 m3 arasında değişen kargo alanına sahip. Her biri 1.400 kg yük taşıma kapasitesine sahip üç farklı gövde uzunluklarından en uzun olanı üç adet Europalet taşıyabiliyor.